עו"ד גירושין

מדור ספציפי


מדור ספציפי או מדור ייחודי (להלן: "מדור ספציפי") הוא סעד שנותן רק בית הדין הרבני, במסגרת תביעה של האישה (במרבית המקרים, על מקרים בהם הגבר יכול לתבוע מדור ספציפי נדון בהמשך) למזונות או לשלום בית. כלומר המדור הספציפי חייב לבוא במסגרת תביעה עיקרית, כסעד זמני עד שתתברר התביעה העיקרית.

מה הכוונה בדרישה כי יינתן מדור ספציפי?

כידוע הגבר חייב בין היתר במדורה של האישה כל עוד הם נשואים, דהיינו חייב לספק לה קורת גג. האישה מגישה תביעה לשלום בית או למזונותיה ובה דורשת כי בית הדין יורה כי היא זכאית להמשיך ולהתגורר באותו בית ספציפי, כלומר, באותו בית בו מתגוררים הצדדים בעת הגשת התביעה.

בד"כ במסגרת תביעה למזונות, דורשת האישה כי הבעל יזון אותה (עפ"י הדין היהודי הבעל צריך לזון את אשתו עד למועד הגירושין) ובמסגרת המזונות, דורשת האישה להמשיך ולהתגורר באותו בית בו היא גרה עתה. בד"כ במסגרת תביעה לשלום בית דורשת האישה כי בית הדין יקבע כי על הצדדים לחזור לחיי שלום בית, במסגרת תביעה זו דורשת האישה להמשיך ולהתגורר באותו בית, על מנת שיהיה סיכוי לשלום הבית.

הבעייתיות במדור ספציפי

התביעה למדור ספציפי הינה בעייתית לצד שמבקש לפרק את מערכת היחסים ובמסגרת זו גם למכור את דירת המגורים, משום שהיא למעשה מסכלת אפשרות למכור את הבית. כך לדוגמא, הבעל החליט כי ברצונו להתגרש והוא מגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני ומגיש תביעה לבית המשפט לענייני משפחה לחלק את הרכוש של בני הזוג, וכן למכור את דירת המגורים וחלק את התמורה. כאן המקום לציין כי תביעה למכירת דירת המגורים (או בשמה המשפטי "תביעה לפירוק שיתוף") הינה תביעה אשר כמעט ואין לה הגנה, זאת משום שחוק המקרקעין קובע כי לעולם שניים או יותר, שותפים במקרקעין יהיו רשאים לפרק את השותפות, בין אם על ידי חלוקתו הפיסית של הנכס או מכירתו.

האישה מצידה פונה בתביעת מזונות לבית הדין הרבני, בה היא דורשת כי בית הדין הרבני יפסוק לה מזונות, ובמסגרת תביעתה למזונות דורשת כי בית הדין יורה כי יש לה מדור ספציפי בדירת המגורים, ובמילים אחרות, שעד להחלטה אחרת, היא יכולה להמשיך ולהתגורר בדירת המגורים...

היה ובית הדין יתן את הצו, אזי תביעתו של הבעל לבית המשפט לענייני משפחה למכירת הדירה לא תוכל לצאת לפועל.

הפסיקה

בבג"צ 304/05 יאיר עוזי נ' בית הרבני, היה מדובר באותו מקרה ממש, הבעל הגיש תביעה לפירוק שיתוף, האישה כנגד הגישה תביעה למזונות ובמסגרתה ביקשה סעד של מדור ספציפי. הבעל הגיש ערעור על החלטתו של בית הדין הרבני האזורי, לבית הדין הרבני הגדול (ערכאת הערעור של בית הדין), אשר דחה את הערעור. לכן הגיש הבעל בג"צ נגד בית הדין הרבני. בית המשפט העליון קבע כי בקשה למדור ספציפי הינה בקשה במסגרת תביעת מזונות, ותביעה לפירוק שיתוף הינה תביעה במסגרת זכויות קנייניות ולכן אין "מירוץ סמכויות" ואין זה משנה מי הגיש את התביעה קודם, האישה זכאית למדור ספציפי. 

יצוין כי על אף שבד"כ האישה היא זו אשר תובעת את מדור ספציפי, במסגרת תביעתה למזונות או לשלום בית, היו מספר מקרים בהם פסק בית הדין הרבני, מדור ספציפי לבעל שדרש שלום בית, על מנת ששלום הבית יצלח.


עו"ד הילה צאירי מנהלת מחלקת דיני משפחה, גדעון פישר ושות', מגדלי עזריאלי, מגדל משולש קומה 39,
טלפון 03-6913999.
לקבלת שאלון לפני פגישת יעוץ לגירושין אנא מלא את הפרטים