עו"ד גירושין

בגידה בין בני זוג


אין ספק שזו אחת הקטסטרופות הגדולות שאף אחד מאיתנו לא רוצה לעבור, לפחות לא בצד של הנבגד... אבל מה לעשות שהיום זה הופך ליותר ויותר "נפוץ", יותר ויותר מקובל, ורובנו – חלילה וחס לא אנחנו בעצמנו –  מכירים מישהו שבוגד או מישהו שבגדו בו...
אין ספק שהפגיעה היא אנושה, מישהו שאהבת, מישהו שבטחת בו, מרסק את כל האמון והאהבה שבניתם יחד, ולעיתים קרובות מביא הדבר לסיום הקשר ולגירושין. רוב המטפלים הזוגיים, אומרים שלהשתקם מבגידה זה אחד הדברים היותר קשים שיש, לשקם אמון דורש המון מאמץ והתגייסות של שני הצדדים.
לענייננו נניח, שהטיפול לא הצליח או מעולם לא קרה. לענייננו נניח גם שהסיפור לא נגמר ברצח או באלימות כי התחום הפלילי איננו התחום בו אנו עוסקים... נניח כי הדבר הביא לסיום הקשר, כאשר שני הצדדים בחיים, שכעת אנו עומדים בפני גירושין.

האם בגידה בין בני זוג רלוונטית בהליך הגירושין?

חשוב לשים לב, עניין הבגידה רלוונטי כמעט אך ורק כאשר אנו מתדיינים בפני ביה"ד הרבני.
לבימ"ש לענייני משפחה אין את הסמכות לקבוע האם בני זוג צריכים להתגרש או לא,ביה"ד הרבני הוא היחידי שמוסמך עפ"י חוק, לדון בענייני נישואין וגירושין.  
כאשר אחד הצדדים פונה בתביעת גירושין לבית הדין הרבני הוא יכול לבקש לחבר אליה (בשפה המשפטית "לכרוך") את ענייני הרכוש של בני הזוג.

משמעות הבגידה בבית הדין הרבני

למה בגידה רלוונטית בביה"ד? בענייני נישואין וגירושין דנים לפי הדין האישי, ואצל יהודים, הדין היהודי – התורה, התלמוד, הגמרא. עפ"י הדין האישי כדי ששני יהודים יתגרשו, צריך ששניהם ירצו בכך, לא ניתן להכריח מישהו שלא רוצה, להתגרש.
במאמר מוסגר נציין כי בעבר לגבר היה מותר לגרש את האישה בעל כורחה וללא הסכמתה ולכן קבעו (חרם דרבנו גרשום) שהבעל חייב לתת גט מרצונו והאישה צריכה לקבל גט מרצונה.


ולכן אם אחד הצדדים לא רוצה להתגרש, על מנת להתגרש, יש צורך בעילת גירושין. מהי עילת גירושין? לדוג', אישה שזנתה תחת בעלה (בגדה בו), גבר שהוא עקר, בעל פוליפוס (בעל ריח רע מהפה), גבר שהפסיק לכלכל את אשתו, ועוד...

לענייני הבגידה, אישה שבגדה בבעלה, חייבת בגט והיא מאבדת את כתובתה ומזונותיה (גם אם לא רוצה להתגרש ממנו). ואילו בעל שבגד באשתו (במקרה של גבר רשום שהוא צריך להיות "רועה זונות" כלומר בגד מאשתו יותר מפעם אחת, או בגד עם יותר מאישה אחת...) חייב הבעל בגט ובתשלום הכתובה.

הוכחת הבגידה

אליה וקוץ בה, כדי להתגרש בעילה של בגידה, יש להוכיח את מעשה הבגידה.
מבחינת ביה"ד מכיוון שעניין הבגידה טומן בחובו השלכות גדולות, יש להוכיח את עניין הבגידה בצורה חד משמעית, כלומר לתפוס את הבוגדים "על חם".
כך למשל היה מקרה בו בעל ואישה נפרדו והבעל עזב את דירת המגורים. האישה הביאה לביתם של הצדדים (כאשר כאמור הבעל כבר אינו מתגורר בו) מאהב. הבעל תפס את האישה הבוגדת במרתף הבית יחד עם המאהב וצילם אותם... את ההוכחות הגיש לביה"ד על מנת שיקבע כי האישה בגדה בו בעודם נשואים, ולכן היא חייבת להתגרש והוא לא צריך לשלם לה מזונות וכתובה.
המקרה הגיע לפתחו של בית המשפט העליון  שדן בשאלה, האם היתה כאן חדירה לפרטיות או לא. האישה טענה שאסור היה לבעלה לצלם אותה במצב אינטימי כפי שעשה. הבעל טען, שזה הבית שלו, ובבית שלו מותר לו לעשות מה שהוא רוצה, ואם היא בגדה עם אחר בבית שלו, מותר היה לו לצלם את זה.
בית המשפט העליון פסק כי מדובר בחדירה לפרטיות, שכן צילום אדם ברשות היחיד, בביתו הפרטי מהווה פגיעה בפרטיות עפ"י חוק הגנת הפרטיות, ולבעל לא עמדה הגנה לפי חוק זה. לכן קבע בית המשפט העליון כי הקלטת אינה קבילה...


דרך נוספת בה ניתן להוכיח מעשה בגידה, היא אם האישה הודתה בפני בעלה או בפני ביה"ד כי היא בגדה. גם כאן כמובן חשובה הוכחה, ויש להציג בפני בית הדין הקלטה ברורה בה מודה האישה במעשה הבגידה.

האם בגידה תשפיע על חלוקת הרכוש?

ומה לעניין הרכוש? כפי שציינו בביהמ"ש לענייני משפחה, עד היום בן זוג שבגד לא הפסיד חלק מהרכוש שמגיע לו, אבל בביה"ד המצב יכול להיות קצת אחר.
חשוב לשים לב, בענייני רכוש גם ביה"ד וגם ביהמ"ש צריכים לפסוק לפי החוק האזרחי – דהיינו חוק יחסי ממון. האבסורד הוא שגם לפי אותו חוק, יכולות שתי הערכאות להגיע לתוצאות שונות.
במקרה שהיה בפני ביה"ד הרבני דובר באישה אשר ניהלה רומן במשך מספר שנים לא מבוטל (למעלה מ- 20 שנה), והודתה בפני הבעל שבגדה. הבעל הקליט את ההודאה והציג את הקלטת בפני ביה"ד. ביה"ד קבע כי מכיוון שהאישה היא זו שאחראית לפירוק התא המשפחתי, אזי תאבד את חלקה בזכויות הפנסיה של הבעל שמגיעות לה מכוח החוק, מיום הבגידה ואילך... העניין הגיע עד לפתחו של בית המשפט העליון (בשבתו כבג"צ - בית הדין הגבוה לצדק) אשר קבע כי לא ניתן להעניש בן / בת זוג, שבגדו, על ידי קיצוץ זכויותיהם ברכוש שצברו בני הזוג. בג"צ 8928/06 פלונית נ' בית הדין הרבני הגדול לערעורים.

המסקנה הינה, כי כיום המשמעות אם בעל / אישה שבגדו רלוונטית רק מבחינת גירושיי הצדדים ותשלום הכתובה.


עו"ד הילה צאירי מנהלת מחלקת דיני משפחה, גדעון פישר ושות', מגדלי עזריאלי, מגדל משולש קומה 39,
טלפון 03-6913999.
לקבלת שאלון לפני פגישת יעוץ לגירושין אנא מלא את הפרטים