עו"ד גירושין

מוניטין עסקי / נכסי קריירה


רמי וקרן (השמות בדויים) היו נשואים במשך 25 שנים בהן נולדו להם חמישה ילדים. במהלך הנישואין הוציא רמי רישיון ראיית חשבון ופתח משרד לראיית חשבון, ואילו קרן עבדה כשכירה. חלוקת התפקידים בין בני הזוג היתה ברורה, רמי עבד במשרד רואי החשבון שהקים השקיע בו את מרצו, והמשרד שגשג והצליח, ואילו קרן, היתה אחראית על ניהול הבית וגידול הילדים.
לאחר 25 שנות נישואין, נוצר בין רמי וקרן קרע, בעקבותיו הגישה קרן תביעת מזונות וחלוקת רכוש נגד רמי, בתביעתה לחלוקת הרכוש טענה כי היא זכאית לקבל מחצית מהמוניטין שצבר רמי במשרד רואי החשבון.
בית המשפט לענייני משפחה, קיבל את טענתה של קרן, ופסק כי תקבל סכום חודשי מכובד בסך של 4500 ₪ מדי חודש עד לאריכות ימיה, בגין המוניטין שצבר רמי (עפ"י חוות דעת של רו"ח המוניטין שצבר משרדו של רמי הוערך בסך של כ- 700,000 ₪).

האם נכסי קריירה / מוניטין, ניתנים לחלוקה?
המקרה התגלגל לפתחו של בית המשפט העליון, אשר דן בשאלה, האם נכסי קריירה, או מוניטין, הם נכסים הניתנים לחלוקה במסגרת חלוקת הרכוש בין בני זוג, ואם התשובה לשאלה זו חיובית, כיצד יש לחלק את הרכוש? האם על ידי מתן תשלום חד פעמי, או על ידי מתן תשלום עיתי, ובכל מקרה, באלו קריטריונים יש להתחשב כאשר באים לחשב את גובה נכסי הקריירה.

קביעת בית המשפט העליון
בית המשפט העליון קבע כי "נכסי קריירה" הם נכסים הניתנים לחלוקה במסגרת הליכי גירושין בין בני זוג. לעניין השאלה מהם אותם נכסי קריירה, ענה בית המשפט כי מדובר בשיפור כושרו של אדם להשתכר במהלך הנישואין. אמת היא שכושר זה מורכב בין היתר מכישוריו, כישרונותיו והשכלתו של אותו אדם, אולם גם מניסיון ומוניטין שצבר במהלך תקופת הנישואין / הקשר הזוגי. 

כיצד מחשבים את שווי המוניטין?
בית המשפט קבע כי יש לבחון את הפער שנוצר במהלך הנישואין ובעקבותיו, כאשר מפער זה יש לגרוע את מה שנוצר עוד קודם לנישואין ולאחריהם, וכן את התרומה שתרם כישרונו האישי של בן הזוג לכושר ההשתכרות שלו.
יחד עם זאת כמובן שיהיו הבדלים בין מקרים שונים אשר יגיעו להתדיינות משפטית, יש להתחשב בין היתר במשך תקופת הנישואין, מהם הפערים בין בני הזוג ברמת ההשתכרות בתחילת הקשר ובסופו, מהי השכלת בני הזוג, מהו המוניטין והניסיון שצבר כל אחד, ועד כמה ויתר כל אחד מהם במהלך הקשר הזוגי לטובת האחר והמשפחה.


במקרה של רמי וקרן פסק בית המשפט העליון, כי הדרך לחלוקת נכסי הקריירה שצבר רמי, אינה בדרך של תשלום חודשי, אלא בדקך של תשלום חד פעמי, ופסק כי על קרן לקבל סך 250,000 ₪.
בינתיים ניתן לראות תחולה של מקרים מעין אלה במקרים מאד "שקופים", כלומר כאשר (בד"כ) הבעל למד, הקים עסק בעל מוניטין, כגון משרד עו"ד או רו"ח, ואילו לאישה רמת הכנסה נמוכה הרבה יותר מזו של הבעל, שכן את כל כולה השקיעה בבית ובמשפחה, ולכן בעת פירוק הנישואין על הבעל לתת לאישה מחצית מהמוניטין שצבר.


דהיינו, המדובר במקרים בהן נוצר אי שיוויון זועק ופגיעה קשה באחד מבני הזוג, שכן אותו בן זוג אשר דאג לבית ולמשפחה, ועקב כך לא טרח לרכוש לעצמו השכלה ו/או מקצוע שכן סמך על בן זוגו שידאג לפרנסת המשפחה, נותר למעשה בסופו של יום בעל הכנסה נמוכה.

 


עו"ד הילה צאירי מנהלת מחלקת דיני משפחה, גדעון פישר ושות', מגדלי עזריאלי, מגדל משולש קומה 39,
טלפון 03-6913999.
לקבלת שאלון לפני פגישת יעוץ לגירושין אנא מלא את הפרטים