עו"ד גירושין

אלימות במשפחה


החוק למניעת אלימות במשפחה בא על מנת לתת מענה מיידי לבן משפחה אשר ננקטה נגדו אלימות פיסית או מילולית.

מיהו בן משפחה?
בן משפחה בחוק למניעת אלימות במשפחה מוגדר בצורה מאד רחבה, בן זוג, לרבות ידוע בציבור, הורה או בן זוג של הורה, הורה של בן זוג, או בן זוגו של ההורה, סב או סבתא, צאצא או צאצא של בן זוג, אח או אחות, גיס או גיסה, דוד או דודה, אחיין או אחיינית. והמדובר גם בבני משפחה לשעבר.
כמו כן רואה החוק בן משפחה כמי שאחראי לצרכיו מחייתו, בריאותו או חינוכו של קטין או חסר ישע שמתגורר עימו.

מה לעשות במקרה של אלימות?
בכל מקרה של אלימות במשפחה מומלץ לפעול בצורה מהירה, ולא להתמהמה, ראשית יש להתקשר למשטרת ישראל ולדווח על מקרה האלימות, יצוין כי כל אחד יכול לדווח על אלימות במשפחה ולא רק האדם נגדו ננקטה האלימות. 
במרבית המקרים תשלח ניידת לביתם של הצדדים על מנת לבדוק מה ארע. במקרה בהם השוטרים אשר מגיעים למקום רואים כי אכן יש חשד למקרה של אלימות במשפחה, יילקח החשוד לתחנת המשטרה.
בכל מקרה יש לגשת לתחנת המשטרה ולהגיש תלונה.
בסמכות המשטרה להרחיק בן / בת זוג אלימים מן הבית למספר ימים (עד 15 ימים), כמו כן יכול הקצין הממונה, בהסכמת החשוד / ה להתנות את השחרור בערובה, אולם אם החשוד אינו מסכים או שהקצין הממונה סובר כי יש לשחרר את החשוד בתנאים יותר חריפים, הוא יכול לעצור את החשוד ולהביאו בפני שופט בתוך 24 שעות.


על אף שהפתרון שמספקת המשטרה הינו מהיר ומיידי, הרי שהוא נותן מענה קצר מועד, מי שחושב כי סכנת אלימות מרחפת מעל לראשו, עליו לפנות לבית המשפט לענייני משפחה, לבית הדין הרבני או לבית משפט השלום על מנת לבקש צו הגנה.

אורכה של תקופת צו ההגנה
בית המשפט או בית הדין רשאי לתת צו הגנה לתקופה של עד שלושה חודשים, כאשר ניתן להאריך צו זה בשלושה חודשים נוספים. התקופה המקסימלית לצו הגנה יכולה להיות עד שנה, אולם בכל מקרה שבו ניתן הצו לתקופה של מעל שישה חודשים, על בית המשפט לנמק זאת מטעמים מיוחדים.


באלו מקרים ייתן בית המשפט צו הגנה?

 אדם נקט אלימות פיזית כלפי בני משפחתו (או אפילו כלפי חפצים).
 אדם נקט אלימות מילולית או איומים כלפי בני משפחתו.
 אדם ביצע עבירת מין במי מבני משפחתו.
 אדם כלא כליאת שווא את מי מבני משפחתו.
 אדם התעלל בבן משפחתו התעללות נפשית מתמשכת.
התנהגותו של אדם נותנת בסיס להנחה כי הוא מהווה סכנה פיזית ממשית למי מבני משפחתו.
התנהגותו של אדם נותנת בסיס להנחה כי הוא עלול לבצע עבירת מין במי מבני משפחתו.
התנהגותו של אדם אינה מאפשרת לבן משפחתו לנהל חיים סבירים ותקינים.
במקרים של אלימות שאיננה פיזית (אלימות רגשית / אלימות מילולית), ינתן צו הגנה בדרך כלל רק לאחר שהצד כנגדו הוצא הצו הוזהר לפני כן, והוא לא שעה להזהרות.
מהן הגבלות אשר יכול בית המשפט להטיל לפי החוק למניעת אלימות במשפחה
א. לאסור על כניסה לדירה או להתקרב אליה במרחק מסוים שיוגדר מראש.
ב. לאסור על בן הזוג האלים להטריד את בן הזוג
ג. לאסור על בן הזוג האלים לשאת נשק, דהיינו התליית רישיון הנשק והפקדת נשקו במשטרה.
ד. לאסור על בן הזוג לפעול בדרך שתקשה על בן הזוג השני להשתמש בנכס.
ה. לחייב את בן הזוג האלים לקבל טיפול.


כיצד מגישים בקשה לצו הגנה
בקשה לצו הגנה צריכה להיות מוגשת לבית המשפט מגובה בתצהיר.
אם הוגשה תלונה למשטרה, יש לצרף אישור בגין הגשת התלונה.
כמו כן אם נגרמו נזקים גופניים, יש להראות לבית המשפט את האישורים הרפואיים לכך, ובאם ברשותך תמונות, לצרף גם אותן.

הדיון בבקשה לצו הגנה
הדיון בבקשה לצו הגנה הינו במעמד צד אחד, כלומר בתחילתו של התהליך יש להגיש בקשה לבית המשפט או לבית הדין, ובית המשפט יקבע דיון במעמד צד אחד, דהיינו, הצד שהגיש את הבקשה.
במידה ובית המשפט מצא מקום לתת את צו ההגנה, עליו לקבוע דיון במעמד הצדדים בתוך 7 ימים, על מנת לבדוק לאיזו תקופה ליתן את צו ההגנה, או האם לבטלו.

צו הגנה במסגרת הליך גירושין
למרבה הצער ישנם מקרים לא בודדים, בהם במסגרת הליכי גירושין ישנם בני זוג אשר עושים שימוש ציני במתן הצו על מנת להרחיק מהבית את בן הזוג (בד"כ את הגבר) על מנת לזכות ביתרון בהליכי הגירושין שכן, ברור כי אדם אשר הורחק מביתו ואין לו בית אחר להיות בו, נמצא במצב נחיתות, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה רגשית.

יצוין כי בתי המשפט מודעים לעובדה זו, ולכן לא יאשרו את הארכת הצו אלא לאחר שבדקו את טענות שני הצדדים, אולם במרבית המקרים יחששו לקחת סיכון לאלימות חוזרת.

החוק למניעת אלימות במשפחה מנסה להתמודד גם עם תופעה זו, וקובע כי אם בית משפט דחה בקשה למתן צו הגנה וקבע כי היא הוגשה רק על מנת לפגוע בצד השני, הוא רשאי להטיל על מי שהגיש את בקשה הוצאות לטובת המדינה ו/או לטובת הצד שנפגע או פיצוי נאות למי שנפגע מהגשת הבקשה.

המלצות:
בכל מקרה בו קיים חשד כי בן / בת הזוג יאשימו אתכם בנקיטת אלימות כלפיהם, יש להצטייד במכשיר הקלטה, ולהקליט כל שיחה שבה אתם שותפים.
חשוב להדגיש, הדבר אינו מהווה האזנת סתר, לכל אדם מותר להקליט כל שיחה שהוא לוקח בה חלק. הקלטת שיחה שאינך חלק ממנה, היא האזנת סתר.

מאד חשוב לדווח על אלימות, רק במקרה בו אכן ננקטה אלימות, כאשר בני הזוג נמצאים במאבק משפטי ביניהם, להרחקת הורה מבית המגורים יכולה להיות השפעה לא רק על ההליכים המשפטיים אלא גם על ילדי בני הזוג. כ"כ הגשת בקשה למתן צו הגנה שהינה עלילה, יכולה דווקא להביא להחרפת הסכסוך המשפטי, שכן האדם שהורחק על לא עוול בכפו יכול להחליט כי כעת כלו כל הקיצין, אין לו יותר מה להפסיד, וכעת נפתחת מלחמת חורמה, אשר ייתכן וסופה יהיה ארוך יותר ואכזרי יותר.

על אף שבדיקה במכונת אמת איננה קבילה בבתי המשפט, בהסכמת הצדדים ניתן לקבל את הכרעתה, ולכן אם בן / בת זוג אשר העלילו עליהם כי נקטו באלימות והם בטוחים בחפותם, יכולים לבקש לערוך בדיקה במכונת אמת, כאשר זו תשמש כראיה במשפט בין הצדדים.

 


עו"ד הילה צאירי מנהלת מחלקת דיני משפחה, גדעון פישר ושות', מגדלי עזריאלי, מגדל משולש קומה 39,
טלפון 03-6913999.
לקבלת שאלון לפני פגישת יעוץ לגירושין אנא מלא את הפרטים