עו"ד גירושין

הסכם לחיים משותפים


ההגדרה של בני זוג ידועים בציבור, היא שניים אשר גרים יחד תחת קורת גג אחת ומקיימים משק בית משותף. מעצם ההגדרה עולות הרבה שאלות, אשר לא לכולן יש מענה. למשל, כמה זמן צריכים בני הזוג לגור יחד עם מנת להיחשב כידועים בציבור? ומה לגבי בני זוג שגרים יחד אולם הם רק "חברים", או עומדים להינשא? מה זה אומר "מקיימים משק בית משותף"? היה ובני זוג הם ידועים בציבור, כיצד יחולק הרכוש ביניהם ועוד.

אכן, ההגדרה של בני זוג ידועים בציבור איננה חד משמעית, ועל כן יכולים זוגות רבים של ידועים בציבור, למצוא עצמם מתדיינים בבתי המשפט, בעקבות היותם ידועים בציבור, על ענייני רכוש, מזונות ועוד.

הפתרון - עריכת הסכם לחיים משותפים

הפתרון הפשוט יחסית, הוא עריכת הסכם לחיים משותפים או הסכם ממון. נכון שלפעמים, כאשר האהבה באוויר, קצת קשה לדון על ענייני כספים ורכוש, אולם אם עוברים את המשוכה הזאת של אי הנעימות, ניתן יהיה להתגבר על הרבה מאד בעיות בהמשך.

בין היתר יקבע הסכם הממון, כיצד תעשה חלוקת הרכוש בין בני הזוג בעודם חיים יחד, כלומר, מה ייחשב לרכושו של מי.

מה ניתן לקבוע בהסכם לחיים משותפים?

כך למשל ניתן לקבוע שכל הרכוש שייצבר בתקופת החיים המשותפים יהיה של שני בני הזוג. או שניתן לקבוע כי כל אחד מבני הזוג שומר על רכושו שלו. כ"כ ניתן לקבוע כי רק רכוש אשר לגביו ייקבע הסדר מסוים, ייחשב לרכוש משותף, לדוגמא, רכוש אשר נרשם על שני בני הזוג (כגון דירה או רכב), רכוש אשר בקבלה מופיעים שמות שני בני הזוג, או כמובן, רכוש שבני הזוג הסכימו בכתב שיהיה משותף לשניהם.

עוד ניתן לקבוע מה תחשב לפרידה בין בני הזוג. אם הצדדים גרים יחד בדירתה של האישה, למשל, ניתן לקבוע כי בעת פרידת בני הזוג (למשל על ידי שליחת הודעה בכתב / מכתב) יהיה על הגבר לעזוב את הדירה בתוך פרק זמן אשר ייקבע מראש ולהיפך.

אם הדברים ייעשו בצורה מסודרת ומוסכמת על שני הצדדים מראש ייתכן ובעת הפרידה, יהיה קל יותר לחלק את הרכוש.

עוד חשוב לשים לב, פרידה בין בני זוג הינה גם מותו של אחד מהם. כאן ייקבע הסכם הממון, מהו הרכוש אשר יהיה חלק מנכסי העזבון של הנפטר, ולאחר מכן יהיה עלינו לגשת לחוק הירושה ולבדוק מיהו היורש.

לדוגמא, יפה ורמי הם ידועים בציבור, אשר ערכו הסכם ממון, ולפיו נקבע כי הרכב יהיה משותף לשניהם בחלקים שווים (על אף שכיום רשום הרכב רק על שם רמי). למרבה הצער רמי נפטר באופן פתאומי. עפ"י הסכם הממון, זוהי למעשה "פרידה" ולכן כעת שייך הרכב במחציתו לרמי, או אם נדייק, לעזבונו של רמי, ובמחציתו ליפה.

אם רמי לא ערך צוואה, הרי שלפי סעיף 55 לחוק הירושה, יפה זכאית למחצית מרכושו, ולכן גם למחצית מהרכב, ובסופו של יום תהא הבעלים של מחצית מהרכב.

אם רמי השאיר צוואה, תחולק מחצית זכויותיו ברכב בין יורשים, לפי הצוואה שהשאיר.

לכן כאשר עורכים הסכם ממון חשוב מאד לערוך צוואה במקביל, בה יצויין למי אנו מעוניינים להעביר את זכויותינו לאחר מותנו ובמיוחד האם ברצוננו להשאיר את הזכויות לידוע/ה בציבור או לא. אם אנו לא רוצים להשאיר רכוש לידוע/ה בציבור, יש לציין זאת במפורש בצוואה


עו"ד הילה צאירי מנהלת מחלקת דיני משפחה, גדעון פישר ושות', מגדלי עזריאלי, מגדל משולש קומה 39,
טלפון 03-6913999.
לקבלת שאלון לפני פגישת יעוץ לגירושין אנא מלא את הפרטים