עו"ד גירושין

כיצד מתנגדים לצוואה


ישנן כל מיני טענות, הטענות הבולטות הן:

  1. היתה על המצווה השפעה בלתי הוגנת – לדוג', אדם שמטפל וסועד אחר ונוצרים ביניהם יחסים מיוחדים והמצווה הותיר לו את כל עזבונו ולא לילדיו, הילדים יכולים ולבוא ולטעון כי אותו מטפל השפיע על המצווה כאשר סעד אותו בשעתו הקשה.
    אין לנו כלל ברור בעניין זה מה יחליט ביהמ"ש; בד"כ ביהמ"ש יבחן כל מקרה ומקרה והנסיבות הספציפיות שלו ולפי זה יחליט.
  2. המצווה לא היה בשכלו – דהיינו לא ידע להבחין בין ימינו ושמאלו.
    בד"כ כשעושים צוואה בפני רשות ישנם מקרים המחייבים את הנוטריון / השופט לבדוק מהו מצבו של המצווה ולקבל אישור רפואי על מצבו, לדוג': אם אדם שוכב במיטתו ולא יכול לקום או אדם ששוכב בבי"ח.
  3. ניתן לטעון לפגמים בצוואה עצמה – לדוג', אין תאריך או חתימה, חסרות מילים וכו', ישנם פגמים, בד"כ צורניים, שביהמ"ש יסכים לתקן, אם מדובר בפגם מהותי (כגון מחסור בחתימה) ישנו סיכוי שבימ"ש יבטל את הצוואה.
  4. נקודה נוספת שחשוב לזכור היא שאדם אינו יכול לעשות עסקה בירושה שלו או לוותר על הירושה שלו בעודו בחיים, כנ"ל אדם גם אינו יכול לתת לאחר מתנה שאותו אחר יקבל אחרי מותו.
    לדוג', אני צריכה הלוואה מאדם, ואני מתחייב מולו שהוא יקבל 1/2 מהעזבון שלי, שנינו מסכימים שכך יעשה, אולם החוק לא מכיר בכך ועסקה כזאת היא בטלה!!! כנ"ל אם אני ואחי לדוג' מגיעים לאיזשהו הסדר ביננו שתמורת עזרה של אחד לשני כיום, בהווה, השני מוותר על חלקו בירושה של ההורים לטובת האח האחר, גם בזה החוק אינו מכיר.

עו"ד הילה צאירי מנהלת מחלקת דיני משפחה, גדעון פישר ושות', מגדלי עזריאלי, מגדל משולש קומה 39,
טלפון 03-6913999.
לקבלת שאלון לפני פגישת יעוץ לגירושין אנא מלא את הפרטים