עו"ד גירושין

שלום בית


על אף שמה המוזר, תביעה לשלום בית כשמה כן היא, תביעה לשלום בית. מדוע שמה מוזר? משום שבד"כ כאשר מישהו מגיש תביעה נגד אחר, בין אם המדובר בבעל ואישה ובין אם המדובר בשני אנשים ללא קרבה משפחתית, מדובר בפתיחת חזית מלחמה. לעומת זאת, בתביעה לשלום בית, הבעל או האישה תובעים סעד של שלום.
תביעה לשלום בית מוגשת לבית הדין הרבני, אשר לו הסמכות הייחודית לדון בכל הקשור לענייני נישואין וגירושין, ובה מבקש התובע, כי בית הדין ינסה לשקם את מערכת היחסים בין בני הזוג.

תביעה לשלום בית כטקטיקה בהליך הגירושין

אולם לעיתים רבות רב הנסתר על הגלוי, והתביעה לשלום בית אינה מוגשת משום רצון כנה ואמיתי לשקם את מערכת היחסים אלא כצעד טקטי בניהול הליכי הגירושין.
כך למשל, יכולה (על פי רוב) האישה להגיש תביעה לשלום בית, ובמסגרת התביעה לשלום בית לדרוש מבית הדין סעד של מדור ספציפי, דבר אשר עלול לסכל את הליכי מכירת הדירה מצד הבעל.
אפשרות אחרת היא על מנת להפעיל לחץ על הצד שחפץ בגט. היה ותביעה לשלום בית תתקבל, ביה"ד לא יחייב את הצדדים להתגרש, יתרה מכן, ניהול ובירור התביעה לשלום בית עלול לארוך זמן, כך שבינתיים לא ניתן להתגרש. על ידי כך יכול הצד שמעוניין להתיש את הצד השני, לגרום לסחבת דיונית ולכך שבסופו של יום לא יינתן הגט המיוחל או לחלופין שהצד השני ייכנע, רק על מנת לקבל את הגט.

כאשר בית הדין הרבני סבור כי יש מקום לחייב את הצדדים לחזור לשלום בית, הוא יכול להציב לכך תנאים ואף לחייב את הצדדים לגשת ליועץ נישואין או מטפל זוגי.

נטייתו של בית הדין לפסוק כי על הצדדים לחזור לשלום בית, הינה בעיקר, אך לא רק, במקרים בהם ישנם ילדים קטנים וקיים עוד סיכוי כי הצדדים יחזרו לשלום בית (כך לדוגמא כאשר הצדדים עדיין גרים יחד תחת קורת גג אחת), אולם ישנם מצבים בהם על אף שהצדדים כבר אינם חיים יחד, יפסוק ביה"ד כי עליהם לחזור לחיי שלום בית.

הסכם שלום בית ולחילופין גירושין

במידה ושני בני הזוג רוצים בשלום הבית, ישנה אפשרות לערוך הסכם שלום בית ולחילופין גירושין. הסכם מעין זה קובע כי הצדדים הסכימו לשלום בית, אך מוסיף חלופה לפיה אם הצדדים (או אחד מהם) ירצה להתגרש, אזי ייכנס לתוקפו החלק של ההסכם אשר דן בגירושיי הצדדים ומסדיר אותם.

להסכם מעין זה יש יתרונות, אולם גם יש חסרונות;

ראשית מדובר בהסכם בעייתי במידה וצד אחד מעוניין בשלום הבית יותר מהצד השני, שכן הצד המעוניין בשלום בית, עלול להסכים לתנאים שונים אשר ירעו את מצבו במקרה של גירושיי הצדדים, רק על מנת להגיע לשלום הבית. הצד הפחות מעוניין, יחתום על ההסכם מתוך ידיעה שהוא הולך לקיימו במשך תקופה יחסית קצרה, לאחר מכן ידרוש את הגירושין עפ"י ההסכם ויזכה בהטבות שנקבעו בהסכם.

יחד עם זאת, אם רצונם של שני הצדדים לשלום בית כנה, הסכם מעין זה יכול להוות חלופה טובה, ובתנאי שהוא מגדיר מהו שלום בית, כלומר, מה על כל אחד מהצדדים לעשות (כך למשל יכולים להיות תניות לעניין חלוקת מטלות הבית, חינוך וגידול הילדים, ניהול ענייני הכספים וכיוצ"ב), לאיזו תקופה יהיה שלום הבית (ויוסכם על הצדדים כי במהלך תקופה זו אף אחד מאיתם לא יכול לפנות בתביעת גירושין ו/או כל תביעה אחרת, על מנת להבטיח מתן זמן הולם לשלום הבית), איזה מאורע יקרה אשר יפסיק את שלום הבית (או שמא הצדדים מחליטים כי כל אחד יוכל בכל זמן לדרוש גירושין), האם הצדדים מתחייבים ללכת לייעוץ זוגי ולשתף פעולה בהליך זה ועוד.


עו"ד הילה צאירי מנהלת מחלקת דיני משפחה, גדעון פישר ושות', מגדלי עזריאלי, מגדל משולש קומה 39,
טלפון 03-6913999.
לקבלת שאלון לפני פגישת יעוץ לגירושין אנא מלא את הפרטים